241034599661712
 

Blog

על דיאלוג פתוח ו"דיאלוגיה" – רשמים מכנס "דיאלוג פתוח" בישראל


בסוף אפריל השתתפנו בכנס בן שלושה ימים בהנחייתה של מיה קורטי ויעל ברוך על שיטת "הדיאלוג הפתוח" בתל אביב. מיה היא אחות פסיכיאטרית וחלק מהצוות הטיפולי של "דיאלוג פתוח" בפינלנד ויעל היא עו"ס ומקימת "בית של תקווה", חלופת אשפוז בכרמיאל.

היינו כחמישים אנשים, רובנו אנשי טיפול מתחום בריאות הנפש ותחלואה כפולה. רבים מהמשתתפים מתעניינים ועובדים במסגרות המיישמות גישות התייחסותיות ורגשיות לטיפול במצבי פסיכוזה עם דגש על יצירת סביבה אנושית מרפאה בעבור המתמודדים. שמחנו לראות שגם באזורנו ה"סוער" צצות ומתפתחות מסגרות טיפוליות דיאלוגיות המקדמות את הטיפול בפסיכוזה ומשברים נפשיים

תקצר היריעה מלתאר באופן מעמיק את כל התכנים שעלו במהלך שלושת ימי הכנס אך אך כדי לתת טעימה לאלו שלא השתתפו בכנס או לאלו שלא מכירים את השיטה רכזנו כמה רעיונות מפתח בתקווה שיצליחו להעביר את רוח הדברים.

"דיאלוג פתוח" הוא השם המאוחר (1995) שניתן לשיטת טיפול שהחלה להתפתח במחוז לפלנד המערבי בפינלנד כבר בשנות השמונים המוקדמות. בית החולים המקומי היה מוסד מיושן, מסוג המקומות שאם נכנסת אליהם סביר להניח שתמשיך לחזור בשיטת "הדלת המסתובבת". תוצאות הטיפול בחולים פסיכיאטריים היו בלתי משביעות רצון, והחולים סבלו מסטיגמה חברתית ומקשיים להשתלב בקהילה שליוו אותם לכל אורך הדרך. על רקע המצב העגום הזה, החליטו מספר אנשי מקצוע "לראות אם אפשר לעשות משהו אחר".

השינוי צמח מתוך התסכול של הצוות הרפואי ממצבם העגום של מטופלים פסיכיאטריים ותהליך ההחלמה שלהם, ותחת חסותה של מערכת הבריאות הממשלתית. "שיטת הדיאלוג הפתוח" היא תוצאה של נסיונות קליניים שהחלו להצטבר עם השנים והראו תמונה חיובית יותר על מצבם של מטופלים פסיכוטיים והצוות המטפל. כיום נחשבת השיטה ליעילה ביותר לטיפול בפסיכוזה ומשברים נפשיים ואחוזי ההחלמה הם מהגבוהים בעולם המערבי. אז מה הם עושים שם בפינלנד שהצליח להפוך את הקערה הפסיכוטית על פיה?

המודל הטיפולי של "דיאלוג פתוח" מושתת על מספר עקרונות יסוד.

  1. מענה מקצועי מהיר ליחידים ומשפחות במשבר. כל פנייה של משפחה או אדם במצוקה נפשית, מתקבלת בבית החולים ונענית על ידי איש מקצוע. צוות של לפחות שני אנשי מקצוע מתארגן ויוצא לבית המשפחה לפגישה ראשונה. הפגישה נערכת בנוכחות המטופל ומי שנמצא סביבו (בדר"כ משפחה).

  2. ההתערבות מותאמת לצרכים המשתנים של המטופל ומשפחתו והינה מערכתית. הצוות מיידע ומתייעץ עם המשפחה לגביי מקום המפגש, מי יהיה נוכח, מהם הצרכים וההעדפות של המטופל ומשפחתו. מציגים את היתרונות והחסרונות שבכל אופציה ומקבלים החלטה משותפת לגביי מה עושים הלאה.

  3. השרות מאופיין בניידות וגמישות. הצוות יכול להפגש עם ההמשפחה והמטופל במקומות ובהרכבים שמתאימים לצרכיהם. למטופל ולמשפחתו יש זכות להביע דעה לגביי מטרות הטיפול וסדר העדיפויות. אין החלטה לטווח ארוך לגביי התנהלות התהליך אלא משתדלים לפתור בצורה דיאלוגית את מה שקורה "כאן ועכשיו". דברים יכולים להשתנות בהמשך על פי הצורך.

  4. הגישה הטיפולית של כל הצוות לטיפול בכל משבר היא פסיכותרפיה בכך ש:

נעשה נסיון להבין מה קרה ומה קורה עכשיו למטופל ולאחרים משמעותיים בסביבתו. הנסיון להבין את חווייתו של המטופל גם אם פסיכוטית, הוא הבסיס לכל התערבות. הצוות אינו מגיע מעמדת "יודע" אלא יותר מעמדת "מנסה להבין". הטיפול הפסיכיאטרי נמצא ברקע כאפשרות בלבד אם וכאשר המטופל משפחתו והצוות מחליטים כי זוהי אפשרות מיטיבה בעבורם.

עבודה טיפולית בשיטת ה"דיאלוג הפתוח" שמה דגש על טיפוח איכויות של הקשבה, תגובה ורפלקציה מעמדה הומאניסטית א-הירארכת, בשונה מהמודל הרפואי המקובל.

הטיפול הדיאלוגי מושתת על ההבנה, שכל הקולות שעולים במרחב הם חשובים לפתרון הבעייה. המושג "פוליפוניה" מבטא את "מקהלת" הקולות החיצוניים והפנימיים של כל המשתתפים בפגישה הטיפולית. הצוות משתף את המשפחה במחשבותיו ורגשותיו ביחס למה שעולה בפגישה בתהליך שנקרא "רפלקציה". מתקיימת תקשורת כנה, מכבדת ושוויונית בין הצוות למשפחה ולמטופל.

אחד ממקורות ההשראה להקמת תוכנית "דיאלוגיה - ליווי ביתי ממשבר להחלמה" היה המודל של "הדיאלוג הפתוח" ועבודתנו הטיפולית בכפר איזון. מתוך ניסיון של שנים בעבודה עם אנשים שחוו משבר ועם בני משפחותיהם, נוצרה אצלנו הבנה לגבי צרכים של אנשים שחווים משבר. העקרונות הראשיים שהנחו אותנו היה הרצון להיות עם האדם שנמצא במצב משברי, להיות איתו בחוויה בה הוא נמצא, לנסות להבין יחד איתו מהי ומהן המשמעויות שלה, מתוך כבוד לחוויה שלו ולהבנתו את המצב, הבנו שהאדם ובני משפחתו זקוקים לנוכחות מיטיבה, לא שיפוטית ו"יודעת", אלא כזו שמגיעה למקום בו הם נמצאים ומסוגלת לשהות יחד איתם במקום שהוא לרוב לא פשוט, לא מובן, מפחיד ומייצר תחושת חוסר אונים.

יישום עקרונות הדיאלוג הפתוח בעבודתנו הינו מורכב, הדיאלוג הפתוח המיושם בפינלנד הינו שירות ציבורי שניתן לכל דורש, חלק מעקרונות הגישה הינו הזמינות והנגישות, הטיפול ניתן כל עוד יש בו צורך, בחינם.

בישראל, מערך בריאות הנפש מגדיר באופן ברור מי זכאי לטיפול ומהן דרכי הטיפול שניתן לקבל, אין כיום אפשרות לקבל את הטיפול שאנו מציעות דרך השירות הציבורי. עם זאת, בתוך מגבלות אלה, יש לא מעט דמיון באופן העבודה שלנו ובערכים עליהם מבוססת עבודה זו.

הטיפול של "דיאלוגיה" מתקיים במקום שנראה מתאים ונכון למטופל. צוות של שני מטפלים יגיע לבית הפונה, הטיפול בבית יתקיים עם בני משפחה, מטרת המפגש היא להיות נוכחים במקום ולקחת חלק בהבנת המצב וביצירת מרחב משותף להתמודדות עם המצב. גישתנו מגיעה ממקום שרוצה לדעת ולהבין ופחות להסביר, לאבחן ו"לדעת", אנו מנסות ליצור דיאלוג משותף, שיפחית את רמת החרדה ויתן מילים לחוויות השונות שכל אחד מבני המשפחה מחזיק.

אנו מקוות שהמגמה שמביאים איתם "דיאלוג פתוח", הבתים המאזנים, ארגונים שמציעים טיפולי בית וחלופות אשפוז, ובתוכם "דיאלוגיה", תלך ותתגבר ותוכל להציע אלטרנטיבה לאפשרויות הקיימות. אין לנו ספק, שלאנשים במצבי משבר מגיע להשמיע את קולם ושיהיה מי שיוכל לשמוע, להיות, לתווך ולהכיל.

Featured Posts
Archive
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon