241034599661712
 

Blog

מהו התקף פסיכוטי?


כיצד ניתן לזהות אפיזודה פסיכוטית? מה ניתן לעשות? אילו טיפולים קיימים ומהו הטיפול שיכול להתאים לבן משפחה שנקלע למשבר פסיכוטי?

אנשים רבים נכנסים למצב פסיכוטי, חלקם הגדול באופן פתאומי ולא צפוי. במאמר זה נתאר את הסימפטומים השכיחים המצביעים על מצב פסיכוטי, סוגי ההזיות השכיחים ונתייחס לדרכי הטיפול המוכרות בעולם המערבי במאה האחרונה, לצד סוגי טיפול אלטרנטיביים שמוצעים בשנים האחרונות ובהם הטיפול ב"דיאלוגיה".

"הבן שלי מתנהג בצורה מוזרה – הוא מדבר במהירות ואומר דברים מוזרים, מדבר על דברים שבכלל לא קרו, מאשים אותי שעשיתי דברים שלא עשיתי... קראתי קצת ואני חושבת שהוא בפסיכוזה... "

מהו התקף פסיכוטי?

התקף פסיכוטי הוא מצב נפשי משברי, קשה וקיצוני, בו אדם סובל בדרך כלל ממצב בו הוא מנותק מהמציאות, יכולת השיפוט שלו נפגעת ובוחן המציאות שלו לקוי. האדם הסובל מהתקף פסיכוטי יחווה חוויות ורעיונות שבחלקם עשויים להיות לא רציונליים ולא יעמדו בקנה אחד עם תפיסת המציאות שהסובבים להם תופסים. בחלק גדול מהמקרים בזמן ההתקף האדם אשר חווה אותו משוכנע שמחשבותיו וחוויותיו אמיתיים והוא יתנגד לדעות הסובבים אותו שאלא מחשבות שווא.

מהן הסיבות להיווצרות התקף פסיכוטי?

התקף פסיכוטי יכול להגרם מסיבות רבות ומגוונות כגון שימוש בסמים, טראומה נפשית /גופנית, משבר רוחני, הסתגרות או מחלת נפש. סכיזופרניה היא ההפרעה הפסיכוטית הנפוצה ביותר אך לא כל התקף פסיכוטי מעיד על סכיזופרניה. כאמור, אנשים יכולים לקבל התקף פסיכוטי בגלל טריגרים שונים בחייהם שגורמים להצפה רגשית שמתפתחת להתקף פסיכוטי.

סימפטומים אשר יכולים להצביע על התקף פסיכוטי:

במצב פסיכוטי יכולים להופיע מספר סימפטומים אך הימצאותו של אחד מהסימפטומים הבאים מספיקה כדי לאבחן פסיכוזה.

מחשבות שווא –(דלוזיות)

כאשר האדם מחזיק מחשבות ואמונות שאין להן אחיזה במציאות. בדרך כלל קיימת תמה מרכזית שסביבה מרוכזות המחשבות כגון מחשבות שווא פרנואידיות, או מחשבות שווא גרנדיוזיות.

הסוגים הנפוצים של מחשבות שווא:

 • מחשבות פרנואידיות

יכולות לסוב סביב תאוריות קונספירטיביות, מחשבות רדיפה, מחשבות שמישהו או משהו מנסה להרע לי /לשלוט עליי/ לקחת ממני דברים בכוח. למשל: אדם שחושב שאביו מתכנן לפגוע בו, שהוא שלח אנשים לעקוב אחריו, השתיל מצלמות, מקליט אותו, מאזין לו דרך מכשיר הטלפון או הטלוויזיה.

 • מחשבות גרנדיוזיות

יכולות להופיע סביב תחושת מיוחדות, גדלות, שליחות, שהאדם מרגיש שיש לו. ה"משיח", ה"מרפא". ה"יודע כל", מי שיכול להציל את העולם מגורל מר ולעזור לאנושות להיחלץ ממנו. למשל: אדם שחושב שהוא המשיח ויש לו כוחות מיוחדים, הוא בעל יכולת לשמוע מחשבות של אחרים, להשפיע על העתיד, יש לו שליחות מיוחדת לבצע.

מחשבות השווא יכולות להיות מאורגנות ומנומקות באופן שנשמע מובנה ולוגי אך הנימוקים אינם עולים בקנה אחד עם המציאות ונשמעים תלושים ומוזרים.

פגיעה נוספת בבוחן המציאות יכולה לבוא בדמות הזיות (הלוצינציות)

הלוצינציות מבטאות את הפגיעה בבוחן המציאות, כאשר האדם "קולט" בחושיו גירויים שאינם קיימים במציאות. הוא עשוי לשמוע קולות (רעשים או דיבורים), לראות מראות, להריח ריחות ואפילו להרגיש טעמים או תחושות על העור שאין להם שום מקור אובייקטיבי במציאות.

סוגי ההזיות הנפוצים:

 • הזיות קול

כאשר אדם שומע קולות, אנשים שמדברים אליו, אולי פוקדים עליו לעשות דברים – למשל אדם ששומע ממכשיר הטלוויזיה קול שאומר לו שהוא המשיח ומטעם היותו כזה עליו לצאת לרחוב ולהציל אדם אחר.

 • הזיות מראה

כאשר אדם רואה חזיונות, מראות שאינם מתקיימים במציאות, רואה דמות מסויימת שמגיעה לעברו, רואה אירוע שכביכול מתקיים ועוד.

 • הזיות תחושה

האדם יכול לחוש ריחות, טעמים באופן חזק, האנשים שבסביבתו לא יחוו תחושות אלה.

סימפטומים נוספים:

 • התנהגות לא מאורגנת

פסיכוזה עשויה להתבטא כלפי חוץ בהופעה מוזרה, בגדים שאינם תואמים את מזג האוויר, התנהגות מוזרה, לעיתים מינית או אלימה, וקושי כללי ביצירת התנהגויות מכוונות מטרה. לעיתים ההתנהגות היא קטטונית- כלומר האדם "נתקע" בתנועה או בתנוחה מסוימת וביזארית ואינו מסוגל לצאת ממנה.

 • דיבור לא מאורגן

מבטח מחשבות לא מאורגנות ונשמע כדיבור אסוציאטיבי לא מובן, לעיתים יכול להישמע כמו גיבוב מילים לא מובן, לעיתים חזרתי מאד ובכל מקרה לא קוהרנטי.

יש לציין, שהסימפטומים צריכים להיות בולטים בחריגותם, בהשוואה למה שמקובל בתרבותו ובסביבתו של האדם. לעיתים הסימפטומים מופיעים כתוצאה מחשיפה לגורם לחץ כלשהו, שהיה מעורר תגובת דחק אצל כל אחד (לעיתים גם אחרי לידה). במקרים אחרים, אין הסבר לפריצתו של ההתקף הפסיכוטי.

איך מאבחנים התקף פסיכוטי?

לרוב מי שיאבחן לראשונה אדם במצב פסיכוטי יהיו האנשים הקרובים לו – קרובי משפחה, חברים, עמיתים בעבודה, אשר ירגישו בשינוי בהתנהגות – דיבור מהיר, אסוציאטיבי, מיעוט בשעות שינה, דיבור בלתי קוהרנטי, דיבור תוקפני, העלאת רעיונות מוזרים ואולי האשמות של קרובי משפחה בכל מיני מעשים. סימנים אלה דורשים טיפול ופניה לקבלת עזרה.

מי שמוסמך לאבחן מצב או התקף פסיכוטי הוא רופא פסיכיאטר, בעקבות האבחון יהיה חשוב לטפל באופן הנכון והמותאם ביותר.

דרכי הטיפול הנהוגות בבתי חולים

מטרות הטיפול בהתקף פסיכוטי הן ייצוב המצב ומניעת הדרדרות. מצב בו אדם לא ישן מספר גדול של שעות, מוטרד ממחשבות רבות אשר לא מאפשרות מנוח, עסוק בפעילות אינטנסיבית, שיקול הדעת שלו עלול להיות שגוי ולהוביל להתנהגויות מסוכנות, פוגעניות ובלתי צפויות.

הטיפול בהתקף פסיכוטי יכלול בדרך כלל טיפול תרופתי וטיפול פסיכולוגי. במקרים רבים בשל חשש מהמצב החדש והלא מוכר, חרדה רבה מהתנהגויות לא צפויות, מפגיעה של האדם בעצמו או בסביבתו, וגם מכיוון שזו הדרך המוכרת בחברה המערבית, יפנו את האדם באפיזודה הפסיכוטית לאשפוז בבית חולים פסיכיאטרי. בבית החולים הטיפול המרכזי הוא טיפול תרופתי שמטרתו הרגעת האדם והפחתת התסמינים הפסיכוטיים.

קיימת גם אלטרנטיבה

בשנים האחרונות קמו יותר ויותר אלטרנטיבות לטיפול בבתי חולים פסיכיאטריים. הסיבה לכך היא ביקורת שקמה כנגד הטיפול במסגרת האשפוז, ההתייחסות הרבה לסימפטומים, טיפול אגרסיבי עבור חלק מהמטופלים, שכולל גם קשירת המטופל, טיפול היררכי בו מי שמחליט על טובת המטופל הוא הצוות המטפל ובראשו הרופאים הפסיכיאטריים. בנוסף, אנשים שנכנסו לאשפוז פסיכיאטרי תויגו באופן מיידי כ"חולי נפש", הם קבלו אבחנה פסיכיאטרית שהיתה בעלת השפעה רבה על המשך חייהם ועבור מטופלים רבים היתה זו גזירת גורל והם קבלו עליהם את האבחנה וויתרו על האפשרות "לחזור לחיים" ולבנות חיים "נורמטיביים".

זרם משמעותי שהחל לפני מספר עשורים בפינלנד ומאז מיושם ביותר ויותר מדינות בעולם הוא ה"דיאלוג הפתוח", כמו כן הוקמו ברחבי העולם ובארץ "בתים מאזנים", אשר מהווים אלטרנטיבה לאשפוז פסיכאטרי בסביבה ביתית, חמה ומאפשרת.

האלטרנטיבות לטיפול הרפואי מדברות על מספר נושאים מרכזיים:

 • טיפול פסיכולוגי – שיאפשר עיבוד של החוויה הפסיכוטית ויאפשר התבוננות על מקורות אפשריים למצב המשברי. טיפול פסיכולוגי באדם שעבר פסיכוזה מאפשר עיסוק פחות בסימפטומים ועבודה על חוויות מוקדמות, על דפוסי התמודדות, הבנת המצב שהוביל להתקף הפסיכוטי ובניית כלים שימנעו מצב משברי או יצמצמו את עוצמתו.

 • התייחסות והקשבה לחוויית האדם שחווה התקף פסיכוטי – בשונה מהגישה הרפואית אשר מתארת את המצב הפסיכוטי ככזה שנוצר ממצבים כימיים או ביולוגיים שתרופות אמורות להסדיר, ניתן להתייחס לסימפטומים ההתנהגותיים הפסיכוטיים כאל חלק מחוויה אנושית שניתן להמשיג ולהבין. האפשרות לתת לאדם אשר חווה התקף פסיכוטי לברר את החוויה שחווה מתוך כבוד, חמלה והקשבה הינה משמעותית מכמה סיבות: האחת, החזרת האמון של האדם בעצמו, השניה היא הסיוע בעיבוד החוויה ויצירת סיפור קוהרנטי וברור יותר שעצם התרתו עשויה לסייע בתהליך ההחלמה.

 • טיפול מערכתי – הטיפול המערכתי מתייחס לאדם אשר חווה משבר פסיכוטי כאל חלק ממערכת – ממשפחה, מחברה, מסביבה חברתית. התייחסות זו מציעה בירור של המקום בו נמצא האדם ביחס למערכת בה הוא חי, על מנת להבין טוב יותר את מה שעבר ולעזור לו בהבנה זו. בנוסף, הטיפול המערכתי משתף את המערכת בטיפול, מציע לבני המשפחה להיות שותפים בטיפול ובזאת מאפשרים להם להבין טוב יותר את המצב והצרכים הנובעים מהחוויה הפסיכוטית וכן מוציאים את האדם שחווה התקף פסיכוטי מתפקידו כ"מטופל", מעצם העובדה שבני המשפחה כולה נמצאים בתהליך טיפולי.

הטיפול של דיאלוגיה בהתקף פסיכוטי

הטיפול של "דיאלוגיה" באנשים שעוברים או עברו התקף פסיכוטי בנוי ממספר עקרונות:

 • טיפול הומניסטי – אנו מאמינים שלאדם שעבר התקף פסיכוטי ישנה חוויה לבטא ובאפשרותנו לתת לו מקום לבטא ולעבד חוויה זו.

 • טיפול מערכתי – הטיפול שלנו רואה את המערכת המקיפה את האדם ואת משפחתו כפונקציות בעלות חשיבות רבה בתהליך הטיפול.

 • טיפול אינטגרטיבי – אנו מאמינים שמשבר נפשי הוא מצב בו אדם זקוק לעזרה רבה ומשולבת שתכלול אלמנטים שונים מחיי האדם ובתאם לצרכיו ורוצונו מגבשים תוכנית הכוללת גישות טיפוליות שונות: טיפול משפחתי, מיינדפולנס, טיפול הוליסטי וכו'.

 • שיקום – אנו רואים את החלק השיקומי כחלק טיפולי משמעותי. החזרה לחיים באופן מדורג ובהתאמה למצב וליכולות, תוך כבוד והקשבה לתהליך הינם חשובים ביותר.

לסיכום:

אפיזודה פסיכוטית הינה אירוע עוצמתי בעל השפעה רבה על האדם אשר חווה אותה ועל סביבתו. חשוב לזהות את הסימפטומים ולהבין במה מדובר על מנת לתת את הטיפול הנכון והמתאים ביותר בטווח זמן קצר. אפשרויות הטיפול מגוונות. מניסיוננו, טיפול קשוב, רגיש, מערכתי ורב צוותי עשוי להתאים לאנשים רבים. העבודה, בצוות של מומחים בעלי רקע מקצועי מגוון ונסיון רב בטיפול בפסיכוזה, אשר מאפיינת את דיאלוגיה יוצרת מעטפת רחבה, אינטנסיבית ומקצועית. התקף פסיכוטי יכול להוביל לאשפוזים ולמצבי חולי חוזרים ונשנים, חשוב לדעת שמחקרים מצביעים על שיעורי החלמה ואי הישנות של התקפים פסיכוטיים כאשר הטיפול הניתן מוצע בסביבה הולמת, חומלת והומנית.

אנו מזמינים אתכם.ן להתייעץ איתנו ולשתף על מנת שנוכל לחלוק מהנסיון שלנו ולגבש עבורכם את התוכנית הטיפולית המתאימה ביותר.

Featured Posts
Archive
Follow Me
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Pinterest Icon