241034599661712
 

Blog

מהי התמכרות ואיך אפשר לטפל בה


התמכרות היא מחלה כרונית קשה שעלולה לגרום נזק רב למכור ולסביבתו. אדם יכול להתמכר לדברים שונים כגון: סמים, אלכוהול, הימורים, פורנוגרפיה וכו'. בדר"כ הצורך בטיפול מופיע כאשר ההתמכרות פוגעת ביכולתו של המכור לתפקד באופן יעיל, לקיים קשרים בריאים ומספקים עם אחרים עד כדי ניתוק והסתגרות המביאים את המכור למבוי סתום. הבנה עמוקה של דפוסים התמכרותיים יחד עם היכולת לחברם לסיפור החיים האישי של האדם הינם המפתח לטיפול מוצלח בהתמכרויות..

במידה כזו או אחרת כולנו יצורים התמכרותיים. אפשר לאמר שאנו בני האדם נוטים "להתפס" על דברים. הקפה של הבוקר, הסיגריה שאחרי או לפני, משהו מתוק, סדרות בטלויזיה, מכון כושר הם כולם דברים שחלק מאיתנו נוהגים לעשות, צריכים לעשות, אוהבים לעשות בקביעות. הרגלים קבועים יש לכולם. מהו אם כך ההבדל בין הרגל להתמכרות?

שתי שאלות עיקריות יכולות לעזור לנו לעשות את ההבחנה:

האם אני יכול להמנע מלעשות את מה שאני רגיל/אוהב/רוצה/?

לשם הדגמה נחזור לקפה של הבוקר. אם לא אשתה קפה בבוקר אהיה עצבנית, אתלונן ואחפש במגירות, אולי אלך לשכנה לחפש קפה, יחסר לי משהו.....כולנו מכירים את תחושת חוסר הנוחות כאשר איננו יכולים להשיג משהו או לעשות משהו שאליו אנו רגילים. רובנו נצא אל היום שלנו פחות מרוצים אך נצליח לשים את זה בצד ולהמשיך הלאה אל המטלות שנקבעו לנו. נצליח לעשות את מה שצריך למרות שלא קבלנו את מה שרצינו. היכולת לשחרר או להשהות את הסיפוק המיידי לטובת מטלות היום, התחייבויות, דברים שצריך לבצע מעידה על כך שאנו בשליטה. שלמרות שהרצון או הדחף לקפה חזק הוא אינו שולט בנו ואנו מסוגלים להפעיל מערכת שיקולים רחבה יותר ולפעול לפיה. המכור אינו יכול לעשות זאת. הצורך שלו בחומר או בפעולה אליה הוא מכור חזק מהיכולת להתאפק, לשים לעצמו גבול, ולהשהות את הסיפוק עד שיתאפשר. אצל המכור המחשבה הרחבה יותר, ההשלכות, התכנון לטווח ארוך מתבטלת בפני הרצון בסיפוק מיידי.

איך ההרגל הזה משפיע על חיי?

אם ההרגל משפיע על החיים באופן דומה למתואר בפסקה הבאה אז זו התמכרות!

החשיבה של המכור היא חשיבה לטווח קצר. הדחף מבקש סיפוק מיידי ודוחה כל שיקולים אחרים. הצורך להשיג את החווייה המרגיעה קודם למחוייבות ואחריות כלפי עצמו וכלפי הקרובים לו. היכולת לראות ולהתחשב באנשים אחרים נפגעת רמת הריכוז העצמי גבוהה וכל המשאבים מגוייסים להשגת החומר או הפעולה אליה מכורים. הסביבה אינה מגיבה בחיוב לחוסר האחריות של המכור ומאיימת בהפעלת סנקציות. המכור צריך להסתיר את השימוש מהקרובים לו כדי שלא יעמדו בדרכו. לשם כך יש צורך להסתיר, לעשות קומבינות, לשקר או לספר חצאי אמיתות. הדברים יכולים להוביל לפיטורים, פגיעה ביחסים עם המשפחה הקרובה, פגיעה בזוגיות, בקשר עם הילדים, יכולת ההתפרנסות והתפקוד באופן כללי. גם אם הדברים אינם מתדרדרים עד שם הרי שהמכור מתנתק ממערכות התמיכה שלו. התשתית שמחזיקה את חייו מתפוררת. עטוף בסודות ושקרים הוא מסתגר בתוך עולמו ומתנתק מהסביבה. רמת הבדידות והסבל גוברת ואיתה גם הצורך להשתמש ולשכוח הכל.

הה

תמכרות היא מעגל סגור של מצוקה נפשית שגורמת לשימוש שמביא הקלה זמנית אך פוגע במרקם חייו של המכור ומייצר עוד סבל בדידות וניתוק שבתורם גורמים לעוד צורך בשימוש וחוזר חלילה.

כיצד פורצים את המעגל?

אנו רואים התמכרות כנסיון לפתור בעיה שהפך לבעיה בפני עצמה. ההתמכרות משפיעה על הממד הנפשי, גופני והתנהגותי של האדם. כדי לעלות את הסיכוי להצלחה יש לתת מענה לכל אחד מממדים אלו.

המימד הנפשי:

כדי להתמודד עם התמכרות עלינו להתייחס לסיבות הנפשיות שהובילו אליה מלכתחילה. כל אדם ומצוקותיו הייחודיות אך כהכללה ניתן לאמר שחוויות רגשיות כואבות הופכות למועקות, לריקנות, לבדידות, לתחושת חוסר משמעות ומובילות את החיפוש אחר הקלה. הטיפול הרגשי הוא חלק חשוב וקריטי בתהליך גמילה מוצלח. המכור צריך להתחבר למצוקות שהובילו אותו לשימוש מלכתחילה ולפתח כלים חדשים להתמודדות עם קשייו.

הטיפול בהתמכרויות חייב להכיל את היכולת להבין ולהכיל את הקשיים והטראומות מהעבר תוך כדי קבלת תמיכה ולמידה של דרכי התמודדות יעילות יותר. לעיתים קרובות נדרשת עבודה פרטנית בשלוב עם טיפול משפחתי.

כאשר המכור מצליח להתמודד עם עולמו בצורה יעילה יותר נפתח השער לחיפוש משמעות ומימוש הפוטנציאל האישי. התפתחות מורידה את החשק לשימוש. כאשר רמת הבטחון והסיפוק עולות החיים ללא שימוש מתחילים להראות כאלטרנטיבה מעוררת תקווה והדרך לגמילה נסללת.

המימד הגופני:

טיפולי גוף/נפש הינם חלק חשוב מתוכנית גמילה יעילה. מכורים מתארים את חוויית השימוש כחוויה מרגיעה, של שחרור ברמה בגופנית והמנטאלית. מאחר והחוויה נרשמת על ידי החושים ומשפיעה על הגוף הפיזי קיים זכרון שלה במערכת הפיזיולוגית. הגמילה מעוררת געגוע לאותה חוויה מרגיעה ומשחררת, הגעגוע הזה מתבטא ב"דודות" לחומר ולעיתים מקרב את המכור לשימוש הבא. עבודה עם הגוף כגון : דיקור, שיאצו, יוגה, רפלקסולוגיה יכולה להקנות חוויית רגיעה ושחרור בדרכים שאינן התמכרותיות , לעזור לנגמלים בהתמודדות עם "הדודה" ולתת להם את הכלים להרגעה עצמית להמשך הדרך.

המימד ההתנהגותי:

ההתנקות מהחומר מחייבת רצון של המכור ותמיכה מהסביבה. לעיתים נדרש טיפול בקהילה טיפולית או מסגרת כוללנית אחרת כדי לנתק את המכור מסביבת השימוש ומהרגליו ,במקרים אחרים ניתן לשלב את תהליך הגמילה בחיי היומיום השוטפים בעזרת בניית מערך טיפולי תומך המותאם לצרכי המכור. השתייכות לקהילה, קבוצת תמיכה, וקבלת עזרה מאחרים הינם גורמים חשובים בתהליך הטיפול שיכולים להעלות באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה.

רצוי שהטיפול הנפשי, הגופני וההתנהגותי יקרו במקביל כדי לייצר מעטפת תומכת ויציבה שתוכל להחליף את חוויית הסטלה המערסלת ולהציע למכור דרך מיטיבה להיות בעולם תוך קבלת מענה הולם לצרכיו והרחבת יכולת הבחירה המימוש והסיפוק בחייו.

Featured Posts
Archive
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon