241034599661712
 

Blog

על משברים רוחניים-מאפיינים ודרכי התמודדות

משברים רוחניים יכולים להופיע בחייו של אדם כאשר הוא נחשף לגירויים, תובנות, וחוויות הגדולות מיכולתו להכילן. תרבויות עתיקות רבות מספרות לנו על קיומם של מצבי תודעה שונים ועל היכולת שיש לבני אדם לנוע ביניהם. יכולת זו נתפשה כברכה שיכולה לשפוך אור חדש על הבנתנו את העולם בו אנו חיים. ברכה שסכנות בצידה. סיפור "שבירת הכלים" בקבלה הוא סיפור על התפרקות הכלי מפאת עוצמת האור שנכנס בו. ניתן לראות סיפור זה כמטאפורה למשבר רוחני בו עוצמת ומהירות הגירויים והתובנות (האור), עולה על יכולת האדם (הכלי) להכילם. מצב זה יוצר שבירה של הכלי שמתבטאת במשבר פסיכוטי. במסורת היוגית מדובר על אנרגיית הקונדליני שמשתחררת בעקבות תרגול של תרגילים גופניים ותרגילים מנטאליים. כאשר היא משתחררת בפתאומיות וללא הכנה מספקת היא עלולה להוציא את האדם מאיזון ולפגוע ביכולתו לתפקד בצורה נורמלית לתקופה מסוימת.

ניתן לראות גם סמי הזיה כמעוררי מצבי תודעה השונים מהמוכר והידוע. אומנם סמים אינם תרגול רוחני (אף שבתרבויות מסוימות משתמשים בחומרים משני תודעה כחלק מתרגול רוחני אך רק בהנחייתו ובליוויו של מורה המכיר את הדרך) אך הם יכולים לחשוף את המשתמש לשינוי פתאומי במצב התודעה שיכול גם הוא להוביל למשבר פסיכוטי.

במקרים רבים מצבי משבר רוחניים יכולים להיות אינטנסיביים ומטלטלים לאדם ולסביבתו. האדם המתמודד עם משבר רוחני נמצא במצב פתוח של קליטה ורגישות גבוהה. יש צורך בליווי והשגחה ולעיתים אף בהתערבות תרופתית כדי להבטיח את שלום המתמודד וסביבתו. יחד עם זאת חשוב כי המטפל או המסייע יהיה מודע לתהליך הרוחני ורצוי שיהיה בעל נסיון בתרגול ובעל ידע תאורטי על הדרך הרוחנית. בסביבה טיפולית מאפשרת ניתן למצוא את הדרך לחזרה לחיים תפקודיים מבלי לאבד את התובנות, והחוויות המעשירות הטמונות במשבר. כאשר הפרגמנטציה הופכת להיות אינטגרציה האדם חוזר להיות שלם באופן חדש ומתקדם במסעו ממצב של משבר לעבר החלמה וריפוי.

המשבר יכול להופיע בעקבות תרגול רוחני אינטנסיבי, שימוש בסמים, ומצבי דחק נפשיים. הסימפטומים של משבר רוחני יכולים להיות דומים מאוד לסימפטומים של הפרעה נפשית ועולם הרפואה והטיפול הקונבנציונליים אינם ערוכים לעשות את ההבחנה בין השניים.

הגישות הקונבנציונאליות בפסיכיאטריה ובפסיכולוגיה רואות בחוויות מסוג זה בעיה נפשית הדורשת טיפול ואינן מכירות בערכן ההתפתחותי בעבור המתמודד. משברים רוחניים מקבלים תיוג פתולוגי. המתמודד עם משבר מסוג זה עלול להיתקל באנשי מקצוע שמבטלים את תוקפן ומשמעותן של חוויותיו ורואים בהן את הסכנה מבלי להכיר גם בסיכוי. גישה זו משאירה את המתמודד עם תחושה של בושה ,אשמה, ופגימות כאשר הוא משוכנע כי בדה מדמיונו סיפורים הזויים שכעת עליו לזנוח לטובת בריאותו הנפשית. בכך מתבטלת היכולת להפיק השראה וערך מהחוויה שעבר ומתפתחת פגיעה בדימוי העצמי שמחלישה את כוחותיו ועלולה לפגוע בתהליך ההחלמה.

איך יודעים מהו "משבר רוחני" ומהי "סתם פסיכוזה"?

מבחינה קלינית משבר פסיכוטי ומשבר רוחני יכולים להראות אותו דבר. הסימפטומים הנפוצים של בוחן מציאות לקוי, שיפוט לקוי, חשיבה לא מאורגנת, ומחשבות שווא יכולים להיות זהים. הטיפול התרופתי המוצע לעיתים קרובות זהה גם הוא: שימוש במייצבים, נוגדי חרדה ואנטי פסיכוטיים.

הנתון החשוב ביותר לדעתי באבחנת "משבר רוחני" הוא החוויה הסובייקטיבית של האדם תוך כדי ולאחר המשבר. התכנים בהם הוא עסוק, השאלות שעולות בו והתחושה שיש לו לגביי משמעות הדברים שהוא חווה. כאן עולה שאלת הנכונות והיכולת של הסביבה המטפלת לראות את האדם כמומחה למצבו ולשלב את חווייתו האישית בתהליך הדיאגנוזה. כמו כן נדרשת הסכמה לשילוב של ידע מדעי אובייקטיבי עם ידע אישי וסובייקטיבי כדי לקבל תמונת מצב הוליסטית ושלמה יותר. המטפל, רצוי שיהיה מצוי בשני העולמות וירגיש בהם נוח כלומר עליו לדעת להסתמך על תאוריות ומחקר כמו גם על ידע שמבוסס על חוויה חושית ורגשית ועל תובנות שאינן ניתנות להוכחה בצורה אמפירית. כדי לתמוך באדם המצוי במשבר רוחני עם תסמינים פסיכוטיים עלינו להיות מצויים בעולם המדע ובעולם הרוח.

מניסיון עם אנשים רבים שעברו משבר פסיכוטי על רקע שימוש בסמים עולה שכמעט תמיד ני

תן לחלץ מתוך הפסיכוזה והסימפטומים הפתולוגיים גם "פנינים" יקרות ערך. נכון שלעיתים קרובות עלינו לחפשן בתוך סבך של מחשבות פרנואידיות, התנהגויות מוזרות, שמיעת קולות או חשיבה כאוטית ובלתי מאורגנת, אך תהליך החיפוש אחר משמעות מוכיח עצמו כחלק חשוב ומעצים בתהליך הרחבת תפישת העצמי וזווית ההסתכלות על העולם בכלל.

המשבר הרוחני - פסיכוטי מעיד על כשל בהכלת חוויה ,שהועצמה יתר על המידה וגלשה אל מחוץ ל"גבולות הגזרה" של הנפש. זוהי התנסות שיכולה לעורר חרדה רבה שמגבירה את המצוקה ומפחיתה את יכולת ההתמודדות עם המשבר. לכן חשוב מאוד להימצא בסביבה שיכולה להגן ולספק בטחון מבלי לבטל את הפוטנציאל ההתפתחותי שטמון בתהליך לטובת האדם עצמו ולטובת החברה בכלל.

Featured Posts
Archive
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Pinterest Icon